Jdi na obsah Jdi na menu
 


100 let republiky

29. 10. 2018

V pátek 26. října 2018 proběhl na naší škole projektový den s názvem "100 let republiky".

Děti z prvních a druhých tříd měly individuální program ve svých učebnách zaměřený právě na toto téma.

Pro ostatní třídy začal tento den tím, že se všichni sešli ve vstupní hale školy, kde pro ně žáci deváté třídy se svojí paní učitelkou připravili krátké ukázky vývoje naší republiky od roku 1918 až do současnosti.

Pak už jsme se rozdělili na 2 party: 3. - 5. třída a 6. - 8. třída.

Žáci třetích, čtvrtých a pátých tříd se v rámci projektového dne  k výročí 100 let založení ČSR zabývali dobou, osobnostmi a událostmi kolem vzniku Československé republiky. Byli rozděleni do 15 skupin po 7 až 8 žácích a plnili různé úkoly na osmi stanovištích. Při venkovní aktivitě si připomněli skautskou poštu, která v době založení republiky fungovala. Ve třídách pak vytvářeli národní strom, seznámili se s českou i slovenskou hymnou a státními symboly, poznávali osobnosti a vyhledávali k nim informace pomocí QR kódů, skládali rozstříhanou mapu ČSR a Rakouska-Uherska, přiřazovali období k budovám a stylům oblékání a poznali, jaké to v té době bylo v Tlučné. Na závěr jsme si všichni zazpívali okolo nově zasazené lípy nejoblíbenější píseň našeho prvního prezidenta  - Ach synku, synku. Jen škoda, že nebylo trochu tepleji,  a nemohli jsme tak venku udělat společné foto, aby vyniklo, jak si všichni dali záležet, aby přišli do školy v barvách trikolory.

https://www.youtube.com/watch?v=zQ2_a_Qayqg&feature=youtu.be&fbclid=IwAR3wAWjVgM7bnczeHp14xviMCBzO8i4Em2NnJUy3JEGJhKi1I_JpUK7xtTY

Šesťáci, sedmáci a osmáci pracovali v devíti skupinách. Každá skupina dostala jedno desetiletí a jejím hlavním úkolem bylo vytvořit plakát zobrazující politiku, módu, kulturu, architekturu, osobnosti atd. této doby. Dále měly děti připravené doplňkové úkoly - řazení prezidentů, kvíz, výroky slavných, změnu hranic, puzzle, německá slovíčka, anglický poslech o Siru Nicholasi Wintonovi, osmisměrky a dokreslení portrétu prezidenta Masaryka. Nakonec musela každá skupinka natočit prezentaci svého období. Všechny dílčí úkoly byly bodované. Která skupina vyhrála, se děti dozví po návratu do školy. wink

Příprava takového dne dala všem učitelům hodně práce. Věřím, že si tento den děti užily a hlavně že si zapamatovaly důležité mezníky historie naší republiky.

 

Fotky si můžete prohlédnout zde:

 https://zstlucna.rajce.idnes.cz/100_LET_REPUBLIKY/